PROCES PUBLIKACJI
Artykuły należy składać za pośrednictwem systemu OJS.
Artykuły należy przygotować korzystając z gotowego szablonu.
Nabór artykułów do czasopisma prowadzi sekretarz redakcji dr Piotr Hajduga
Instrukcja dla autorów
1. W czasopiśmie Biblioteka Regionalisty publikowane są artykuły wyłącznie w języku angielskim.
2. Wszystkie informacje dotyczące wymogów edytorskich zgłaszanego tekstu oraz sposobu opracowania bibliografii znajdują się w szablonie artykułu zamieszczonym w górnej części strony.
3. Minimalna akceptowana długość zgłoszenia to 24 000 znaków ze spacjami. Górną granicą długości jest 50 000 znaków ze spacjami. Artykuły przekraczające górny limit zostaną automatycznie odrzucone przez redakcję.
4. Do artykułu należy dołączyć:
5. Artykuły zostają sprawdzone systemem antyplagiatowym iThenticate.
6. W artykułach składanych do recenzji nie należy podawać danych autorów, ponieważ recenzowanie artykułów odbywa się w trybie double-blind review proces (autor i recenzent nie znają swoich tożsamości).
7. W artykułach składanych po recenzji należy podać imię i nazwisko autora/autorów, afiliację autora/autorów, adres mailowy autora/autorów oraz ewentualne źródło finansowania.
8. Recenzje zostają zamieszone do wglądu autorów w systemie SENIR.
Procedura recenzowania
Zasady recenzowania tekstów w czasopiśmie Biblioteka Regionalisty są zgodne z zasadami Committee on Publication Ethics (COPE)
1. Przesłanie artykułu do publikacji oznacza wyrażenie przez autora(ów) zgody na poddanie tekstu procedurze recenzowania.
2. Komitet Redakcyjny dokonuje wstępnej oceny artykułów pod względem merytorycznym i formalnym. Teksty przygotowane niezgodnie z wytycznymi dla autorów nie będą przyjmowane.
3. Komitet Redakcyjny wybiera recenzentów danego numeru czasopisma.
4. Recenzentem artykułu zamieszczonego w czasopiśmie naukowym jest samodzielny pracownik nauki z obszaru naukowo-badawczego, będącego przedmiotem publikacji (w uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się możliwość odstępstwa od tej zasady).
5. Artykuł jest oceniany przez dwóch niezależnych recenzentów.
6. Recenzje są dokonywane w oparciu o zasadę podwójnej anonimowości (tzw. double-blind review process), co oznacza, że zarówno recenzenci, jak i autorzy nie znają wzajemnie swoich tożsamości. Zgłaszane teksty do recenzji powinny uniemożliwiać identyfikację autora (tekst bez danych autora oraz odsyłaczy pozwalających na jego rozpoznanie).
7. Recenzja zostaje wykonana z wyłączeniem konfliktu interesów pomiędzy autorami a recenzentami, za który uznaje się:
8. W przypadku zaistnienia konfliktu interesów zarówno autorzy, jak i recenzenci są zobowiązani do poinformowania o tym fakcie Komitet Redakcyjny.
9. Recenzowanie artykułów odbywa się za pośrednictwem systemu naboru i recenzowania artykułów OJS.
10. Recenzja artykułów jest sporządzona na formularzu recenzji stosowanym w Wydawnictwie i zawierają jednoznaczny wniosek o dopuszczeniu artykułu do druku albo o jego odrzuceniu.
11. Recenzję uznaje się za negatywną, gdy co najmniej w jednym z poniższych trzech kryteriów oceny artykuł uzyskał ocenę niedostateczną:
12. Warunkiem opublikowania artykułu są dwie pozytywne recenzje.
13. W uzasadnionych wypadkach artykuł może być skierowany do trzeciej recenzji – gdy dwie wcześniejsze recenzje przynajmniej w jednym z ww. kryteriów zawierały oceny skrajne (niedostateczny – bardzo dobry).
14. Sekretarz redakcji przekazuje autorom informacje o wynikach recenzji oraz udostępnia wgląd do nich w celu umożliwienia ustosunkowania się do uwag recenzentów. Autorzy proszeni są o zwrot poprawionego artykułu najpóźniej w terminie 14 dni od daty otrzymania recenzji.
15. Proces recenzowania przebiega z zachowaniem zasad poufności. Recenzentom nie wolno wykorzystywać wiedzy na temat artykułu ani zawartych w nim wyników badań i informacji przed publikacją artykułu.
16. Redakcja nie ujawnia nazwisk recenzentów poszczególnych artykułów. Redakcja publikuje ogólną listę nazwisk recenzentów, z którymi współpracowano w danym roku na stronie internetowej oraz w zeszycie czasopisma.
Etyka czasopisma
W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów Komitet Redakcyjny czasopisma postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE).
Poniżej zostały przedstawione podstawowe obowiązki wynikające z respektowania etyki publikacyjnej:
Autor
1. Obowiązkiem Autora jest zaprezentowanie wyników badań w sposób wiarygodny, uczciwy i rzetelny. Artykuły zgłaszane do czasopisma powinny być oryginalne, nienaruszające praw autorskich osób trzecich oraz odpowiadać tematyce czasopisma. Za nieetyczne uznaje się zgłoszenie lub opublikowanie artykułu w więcej niż jednym czasopiśmie.
2. Każdy artykuł poddawany jest postępowaniu antyplagiatowemu w systemie iThenticate. Wszelkie formy plagiatu i autoplagiatu traktowane są jako nieetyczne.
3. Autorzy nadesłanych tekstów zobowiązani są zapoznać się z treścią obowiązującej licencji CC BY-SA 4.0.
4. W przypadku prac zbiorowych autorzy zobowiązani są do złożenia oświadczenia o ich wkładzie w powstawanie publikacji. Oświadczenie wypełniane jest przy składaniu artykułu w systemie.
5. Przywołanie cytatów, twierdzeń, wyników badań lub danych opracowanych przez innych autorów musi być opatrzone przypisem. Obowiązkiem autora jest dołączenie do artykułu wszystkich źródeł użytych w pracy nad publikacją.
6. Autor ma obowiązek poinformować Komitet Redakcyjny o wszystkich potencjalnych konfliktach interesów.
7. Autor ma obowiązek niezwłocznie poinformować Komitet Redakcyjny o przypadku wykrycia błędu lub nieścisłości w opublikowanym artykule.
Komitet Redakcyjny
1. Przyjmując tekst do publikacji Komitet Redakcyjny dba w szczególności o jego oryginalność, jakość i spójność z profilem naukowym czasopisma.
2. Komitet Redakcyjny czasopisma czuwa nad respektowaniem standardów etycznych czasopisma oraz dba o przestrzeganie dobrych praktyk wydawniczych.
3. Komitet Redakcyjny dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, w szczególności naruszania zasad etyki w nauce.
4. Komitet Redakcyjny nie może ujawniać żadnych informacji o nadesłanym manuskrypcie nikomu innemu niż autorowi, recenzentom, członkom komitetu redakcyjnego czy redaktorom wydawniczym, stosownie do potrzeb.
5. Niepublikowane materiały ujawnione w przesłanym artykule nie mogą być wykorzystywane w badaniach własnych Redakcji.
Recenzenci
1. Recenzenci gwarantują niezależność i brak konfliktu interesów w relacji recenzent – autor. Jeżeli recenzent domniema tożsamość autora artykułu i istnieje potencjalny konflikt interesów, niezwłocznie informuje o tym fakcie Komitet Redakcyjny.
2. Recenzje powinny być przygotowywane obiektywnie, zgodnie z zasadami etyki wydawniczej oraz w oparciu o argumenty o charakterze merytorycznym. Za podstawowe kryteria oceny artykułu uznaje się:
Szczegółowe zasady procedury recenzowania przyjęte przez czasopismo zamieszczone są w sekcji Procedura recenzowania.
3. Recenzent ma obowiązek niezwłocznie poinformować Komitet Redakcyjny w przypadku podejrzenia naruszenia zasad rzetelności naukowej.
4. Wszystkie recenzowane artykuły traktowane są jako materiał poufny, a ich treści nie mogą służyć osobistej korzyści.
Opłaty
Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Rektora UEW nr 173/2024 od 1 stycznia 2025 roku autorzy nie wnoszą opłat za opublikowanie artykułu w czasopismach wydawanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu innych niż „Argumenta Oeconomica”.
Wymagane dokumenty
Warunkiem przyjęcia artykułu do czasopisma jest przedstawienie niżej wymienionych dokumentów.
Po złożeniu artykułu w systemie OJS na adres andrzej.bogucki@ue.wroc.pl lub wydaw@ue.wroc.pl należy przesłać:
Wzory wymaganych oświadczeń zamieszczone są w sekcji Etyka czasopisma.
©2020 Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu